Tadeusz Kutrzeba
Odznaczenia
-
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari (pośmiertnie, w 1982, władze PRL)
-
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari (1947, władze RP na Obczyźnie)
-
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
-
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
-
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
-
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
-
Krzyż Walecznych (trzykrotnie)
-
Złoty Krzyż Zasługi
-
Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej
-
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
-
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
-
Złoty Wawrzyn Akademicki
-
Krzyż Zasługi Wojskowej z Mieczami (Austro-Węgry)
-
Brązowy Medal za Służbę (Austro-Węgry)
-
Srebrny Medal za Służbę (Austro-Węgry)
-
Krzyż Żelazny II klasy (Prusy)
-
Order Korony III klasy (Belgia)
-
Krzyż Wolności I kategorii II klasy (Estonia)
-
Order Krzyża Orła II klasy (Estonia)
-
Order Lwa Białego II i III klasy (Czechosłowacja)
-
Order Legii Honorowej II, III, IV i V klasy (Francja)
-
Order Pogromcy Niedźwiedzia III klasy (Łotwa)
-
Order Gwiazdy III klasy (Rumunia)
-
Order Korony I i II klasy (Rumunia)
-
Order Świętego Sawy III klasy (Jugosławia)
-
Order Białej Róży II klasy (Finlandia)
-
Medal 10 Rocznicy Wojny Niepodległościowej (Łotwa)
Cytaty:
„Gen. Kutrzeba imponował nam piękną postawą żołnierską, błyskotliwą inteligencją, rzetelną wiedzą i wielkim doświadczeniem sztabowym. Był bez wątpienia jako Komendant Szkoły najbardziej na swoim miejscu. Generał Kutrzeba brał żywy i czynny udział w naszych zajęciach szkolnych. Bywał z reguły obecny na wszystkich ważniejszych omówieniach ćwiczeń, na wszystkich grach wojennych i podróżach taktycznych.”
Generał Jerzy Kirchmayer
„Generał Kutrzeba należy do generałów wyjątkowo dużo pracujących nad sobą i studiujących. Generał Kutrzeba nadaje się na wszystkie stanowiska w wojsku.”
General Tadeusz Pisko
Tadeusz Kutrzeba
ur. 15.04.1886 r. w Krakowie – zm. 08.01.1947 r. w Londynie
Uczył się w Wojskowej Szkole Realnej w Fischau i szkole w Hranicach na Morawach, a maturę zdał w Państwowym Gimnazjum Realnym w Wiedniu.
Studiował na Wydziale Inżynieryjnym w Wojskowej Akademii Technicznej w Mödling pod Wiedniem. W późniejszym okresie w Akademii Sztabu Generalnego w Wiedniu ukończył wyższy kurs inżynierii.
Służbę rozpoczął w 1906 r. w 9 Batalionie Saperów w Krakowie, a potem skierowano go do Sarajewa, gdzie był świadkiem zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Podczas I wojny światowej walczył na froncie serbskim, rosyjskim, włoskim i rumuńskim. Po rozpadzie Austro-Wegier wstąpił do Wojska Polskiego i przez cały okres walk o niepodległość pracował jako sztabowiec na wielu frontach.
Wziął udział w wyprawie na Kijów, Bitwie Warszawskiej i walkach pod Białymstokiem. W XX-leciu międzywojennym pracował w Szkole Sztabu Generalnego i Wyższej Szkole Wojennej, a także pełnił wiele istotnych funkcji organizacyjnych i sztabowych, przyczyniając się m. in. do utworzenia Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych.
W czasie II wojny światowej był dowódcą Armii „Poznań”, a jego śmiałe propozycje prowadzenia kampanii wrześniowej zostały zignorowane. Wojnę spędził w: Oflagu IV A Hohnstein, Oflagu IV B Königstein i Oflagu VII A Murnau. Po wojnie, w Londynie, został szefem Komisji Historycznej Kampanii Wrześniowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
- Fot: Zbiory NAC. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
1925. Pułkownik Tadeusz Kutrzeba. - Fot: Zbiory NAC. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
1937. Polska Akademia Literatury – odczyt generała Tadeusza Kutrzeby o nowoczesnej obronie granic Polski. - Fot: Zbiory NAC. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
1925. Pułkownik Tadeusz Kutrzeba. - Fot: Zbiory NAC. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
1936. Rewia wojskowa na Polu Mokotowskim w Warszawie z okazji święta 3 Maja. Generalicja podczas defilady. Widoczni od prawej: inspektor armii generał Stanisław Burhardt-Bukacki, inspektor armii komendant Wyższej Szkoły Wojennej generał Tadeusz Kutrzeba, dowódca 2 Dywizji Kawalerii generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, generał do prac przy Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych Stanisław Kwaśniewski, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej kontradmirał Jerzy Świrski, dyrektor Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego generał Józef Olszyna-Wilczyński, komendant Centrum Wyszkolenia Sanitarnego i inspektor służby zdrowia generał Jan Kołłątaj-Srzednicki, komendant główny Policji Państwowej generał Kordian Józef Zamorski, generał Stanisław Bułak-Bałachowicz, szef Departamentu Artylerii Ministerstwa Spraw Wojskowych generał Leopold Cehak. - Fot: Zbiory NAC. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji.
1934. Promocja podchorążych w Oficerskiej Szkole Podchorążych Inżynierii w Warszawie. Generał brygady Tadeusz Kutrzeba wręcza szablę honorową prymusowi Szkoły, podporucznikowi saperów Czesławowi Pawłowskiemu.
Publikacje (wybór):
1. „„Bitwa nad Niemnem (wrzesień-październik 1920)” (Warszawa 1926);
2. „Wyprawa kijowska 1920 roku” (Warszawa 1927);
3. „Studium nad możliwościami wojennymi Niemiec i Polski z 1936 r.”
4. „Wojna bez walnej bitwy”;
5. „Bitwa nad Bzurą (9-22 września 1939 r.). Przyczynek do historii kampanii polsko-niemieckiej w obszarze: Poznań-Warszawa we wrześniu 1939 r.” (Warszawa 1958).